ПопулярноеРепортажи

Громадяни надають перевагу лівоцентричній і лівій ідеологіям – соціологи

172Просмотры

Майже 40% громадян України орієнтовані на соціал-демократичну і соціалістичну ідеологію. Про це свідчать результати соціологічного опитування «Соціальні та електоральні очікування українців від виборів-2019», що були оприлюднені 21 січня на прес-конференції в «Українських новинах» Центром соціального інжинірингу «РАНД».

Зокрема, за даними соціологів, близькою для себе вважають соціал-демократичну платформу 24,7% опитаних респондентів, 12,8% орієнтуються на соціалістичні ідеї (тобто, загалом прихильниками «лівих» є 37,5% громадян). Поміркована націоналістична і радикально-націоналістична ідеологія менш популярні – 7,3% і 8,4% відповідно (у сумі – 15,7%). Ще 7,5% опитаних респондентів готові сповідувати християнсько-демократичні ідеї, 4,2% – «зелені», а от прихильників ліберальної – всього 2,1%.

За словами керівника сектору досліджень Центру соціального інжинірингу «РАНД» Сергія ДЕМ’ЯНОВА, «у порівнянні з минулим опитуванням, проведеним у травні 2018 року на замовлення «РАНД» компанією SOCIS, спостерігається позитивна динаміка популяризації ідеології «лівих». «Тоді соціал-демократичну і соціалістичну ідеології назвали близькою для себе 22,7% опитаних громадян. Як бачимо: зростання на початок поточного року склало майже 15%. Це – значна цифра», – наголосив експерт.

На думку С. ДЕМ’ЯНОВА, «полівіння виборців» пов’язане з низкою факторів. «По-перше, «лівішають» самі політики, обіцяючи вирішити нагальні соціальні та соціально-побутові проблем, що ускладнилися через підвищення тарифів на газ і  зростання комунальних тарифів. По-друге, «ліва» ідеологія стає популярною у країнах Європи, що не залишається непомітним і в Україні. Наприклад, зростання рейтингу лідера Соціал-демократичної партії Сергія КАПІЛНА стало відчутним після того, як його політична сила – єдина з українських «лівих» – взяла участь у з’їзді Партії європейських соціалістів. По-третє, діє так званий «ефект ностальгії», адже «ліва» ідеологія не чужа нашим громадянам», – вважає соціолог.

Соціологічне опитування «Соціальні та електоральні очікування українців від виборів-2019» було проведене Центром соціального інжинірингу «РАНД» 9-18 січня 2019 року. Метод дослідження: стандартизоване інтерв’ю «face-to-face» за місцем постійного проживання респондентів. Середня тривалість одного інтерв’ю склала 21 хвилина.

Вибірка: загалом було опитано 1200 респондентів в усіх областях України, в т.ч. в місті Києві (без врахування населення АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей). Дані наводяться в розрізі 10 регіонів. У кожному з виділених регіонів було опитано по 120 респондентів. Результати є репрезентативними на рівні країни загалом, за такими показниками, як вік (від 18 років), стать, регіон проживання та тип поселення (місто/село). Статистична похибка вибірки: не більше 3,2% .

Добавить комментарий